\

Łamanie praw człowieka na świecie

Choć żyjemy w XXI wieku – erze rozwoju technologii, nauki, wszechobecnego postępu wielu ludziom wciąż obce są najprostsze zasady. Do takich zasad należy między innymi poszanowanie ludzkiej godności. Prawa człowieka były, są i wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez długi czas będą łamane.

Europa – najprężniej rozwijający się region świata. Pozornie bezpieczny. Niestety tylko pozornie. Nawet tutaj łamane są prawa człowieka. Wspomnieć wystarczy choćby o konflikcie bałkańskim. Masowe groby, totalna ignorancja wobec praw mniejszości narodowych, brak szacunku wobec odmiennego wyznania, statusu majątkowego, pochodzenia. Jeśli chodzi o Polskę warto poruszyć temat znęcania się nad młodymi żołnierzami w wojsku (przemoc seksualna, upokorzenia). „Fala” bo tak określane jest to zjawisko nie jest porównywalna do wykroczeń przeciwko prawom humanitarnym, jakie miały miejsce np. w Jugosławii, jednak stanowią one doskonały przykład na gardzenie prawami drugiej jednostki ludzkiej.

Azja, to kraj w którym łamanie praw człowieka i obywatela jest na porządku dziennym. Chiny, dopiero pod silnym naciskiem szeregu państw z całego świata wyraziły zgodę na podpisanie dwóch międzynarodowych konwencji, które na celu mają obronę praw człowieka. Dzięki nim obywatele uzyskali możliwość sięgania po swoje przywileje, po prawa, które należą się każdemu człowieku tylko z tego tytułu, że jest on jednostką ludzką. Niestety działania obywateli są tłumione jeszcze w zarodku. Władza ludowa dokłada wszelkich starań by państwo chińskie „nie uległo destabilizacji”.

Nie tylko Chiny są synonimem pogardy dla ludzkich praw. Kolejnym azjatyckim państwem, w którym prawa człowieka są niszczone na każdym kroku jest Nepal. Okrutne tortury, drastyczne egzekucje, porwania – przykładów na łamanie praw człowieka jest tutaj o wiele więcej.

USA – kolebka demokracji. Pozory mylą. Okazuje się, że właściwie w żadnym kraju nie można czuć się w stu procentach bezpiecznie. Karygodne traktowanie więźniów, przestępstwa seksualne na kobietach odsiadujących wyroki, wymyślne tortury. Kolejny przykład to kara śmierci – stosowana w Ameryce przeczy fundamentalnemu uprawnieniu każdej jednostki ludzkiej – prawu do życia. Czy pozbawienie istnienia może być karą, nauczką, pouczeniem czy może jest tylko formą zemsty?

Meksyk – państwo, gdzie prześladowano Indian. Czas przeszły nie jest tutaj jednak do końca trafiony. Jeszcze nie tak dawno, bo w roku 1997 dokonano zabójstwa kilkudziesięciu Indianach.

Za niezgodne z obowiązującym w kraju systemie poglądy obywatele Kuby skazywani są na więzienie. Wciąż trwający tutaj nieład komunistyczny jest przyczyną nieustannej pogardy dla zasadniczych praw człowieka i obywatela.

Mimo, że mamy już XXI wiek w Afryce wciąż toczą się wojny i trwają konflikty zbrojne. Przykre obrazy mordowania niewinnych ludzi, ranienia dzieci i młodzieży, gwałcenia kobiet są wyrazem niesprawiedliwości na świecie. Kongo, Burundi, Sudan – to tylko nie które z państw afrykańskich, w których nieznane jest pojęcie praw humanitarnych.